شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

محمد عبادی پور

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

چگونه می توان یه کارگران خوب شد؟

چگونه می توان یک کارگردان خوب شد؟
کارگردانی کنترل نیروی خلاقیت در مسیر تولید فیلم است و به عنوان پیوندی حیاتی بین تولید، تکنسین ها و تیم های دست اندرکار ساخت فیلم عمل می کند. کارگردان برای تبدیل خلاقانه فیلم نامه به تصاویر و صدا ها در صفحه نمایش مسئولیت بزرگی بر عهده دارد او باید بتواند سبک و ساختار فیلم را در ذهن خود مجسم کند و آنگاه مانند یک گوینده داستان چیره دست و همچنین یک رهبر توامند همه عوامل را هدایت کند تا این تصویر ذهنی به صورت ملموسی به نمایش درآید.

از جمله وظایف یک کارگردان می توان به انتخاب بازیگر، ویرایش فیلمنامه، انتخاب صحنه های فیلم برداری و ایجاد تغییرات لازم در آنها را نام برد. و البته کارهایی که مربوط به دنیای بیرون از فیلم می شوند ولی برای موفقیت یک فیلم ضروری هستند مانند: سرمایه گذاری و بازاریابی به عهده تولید کننده خواهد بود. کارگردان ها همچنین باید از محدودیت های مالی و زمانی در مسیر تولید فیلم آگاه باشند. و در بعضی موارد کارگردان ها چندین نقش را در مسیر تولید فیلم مانند کارگردان/تولید کننده یا کارگردان/ تولید کننده و نویسنده فیلمنامه بازی می کنند. برای اینکه یک کارگردان شوید باید تخیلی فوق العاده قوی داشته باشید به کار خود تعهد بالایی داشته باشید و همچنین زمان زیادی از وقت خود را به حرفه خود اختصاص دهید. در نهایت برای موفقیت یا شکست یک فیلم چه از نظر مالی و چه از نظر هنری اولین شخص مسئول کارگردان است.
مسئولیت های یک کارگردان
کارگردان ها ممکن است مجبور شوند خود فیلم نامه را بنویسند یا اینکه کسی را برای نوشتن آن استخدام کنند. یا ممکن است فیلم نامه ای آماده را به او بدهند تا آنرا کارگردانی کند. به هر حال کارگردان باید دید وسیعی داشته باشد و بتواند آینده را ببیند زمانی را که کار ساخت فیلم به اتمام خواهد رسید را مشخص نماید و راهی مشخص و عملی برای رسیدن به آن نقطه پایانی بچیند. در طول زمان پیش تولید کارگردان ها تصمیماتی حیاتی خواهند گرفت که از آن جمله می توان به انتخاب درست هنرپیشه ها، عوامل تولید و محل فیلم برداری شاره کرد. آنگاه کارگردان باید تمرین های قبل از فیلم برداری و پیش نمایش را آغاز کند و قبل از شروع فیلم برداری کارایی هنرپیشته ها را مورد ارزیابی قرار دهد. همچنین کارگردان باید از منظر فنی هم روند تولید را مدیریت کند کارهایی مانند، فیلم برداری، مهندسی صدا، نورپردازی، طراحی و جلوه های ویژه از آن جمله هستند.
در مرحله نهایی تولید، کارگردان همکاری نزدیکی با مسئولین هر یک از تیم ها دارد تا تمامی عوامل فنی برای فیلم برداری و ساخت فیلم آماده باشند و صحنه های فیلم برداری دقیقاً همانگونه که مد نظر اوست ساخته شده باشند. در تمام مراحل تولید فیلم کارگردان مسئول هدایت تیم برای دست یافتن به بهترین نتیجه ممکن است. کارگردان همچنین باید بتواند رضایت، انتظارات و نیاز های سرمایه گذاران را جلب کند.
مهارت های مورد نیاز برای کارگردانی
کارگردان باید دارای دید هنری فوق العاده قوی باشد و فردی خلاق باشد تا بتواند یک فیلم اصیل و در عین حال سرگرم کننده بسازد. داشتن تعهدی بسیار بالا و اشتیاق وافر برای کارگردانی یک فیلم ضروری است، همچنین باید بتواند چون رهبری قدرتمند و با اعتماد به نفس بالا همه عوامل را هدایت کند. یک کارگردان باید مرتباً تصمیمات جدیدی بگیرد اما باید قادر باشد کارها را به دیگران محول کند و با آنها همکاری صمیمانه ای داشته باشد. داشتن مهارت های بالای ارتباطی و روابط عمومی قوی برای کارگردانی ضروری است تا به کمک آن بتوان بهترین نتیجه را از عوامل فیلم گرفت.
کارگردان باید برای تیم تولید فیلم ایجاد انگیزه کند و برای آنها الهام بخش باشد. او باید فهم و درک بالایی از کل فرایند تولید فیلم چه از نظر فنی و چه از منظر هنری و قوه خلاقه داشته باشد. کارگردان باید ظرفیت بالایی برای ساعت ها کار سخت و طولانی را داشته باشد، به جزییات توجه داشته باشد، بتواند آرامش خود را در همه این شرایط حفظ کند تا تحت فشار بالایی که به او وارد می شود خوب فکر کند. و در نهایت یک کارگردان باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و به موفقیت خود ایمان داشته باشد.
شرایط و تجارب مورد نیاز برای کارگردانی
هر چند دوره ها و کلاس های بسیار زیادی برای آموزش کارگردانی وجود دارند اما برای اینکه کارگردان شوید نیازی نیست که حتماً یکی از این مدارک را داشته باشید. مطالعه و داشتن دانش لازم درباره هنر و مهارت یافتن برای کارگردانی بسیار مهم هستند، اما این نقش را کسی می تواند به خوبی ایفا کند که همه چیز را با تجربه بیاموزد و با مطالعه مداوم به عمق کار پی ببرد. اطلاعات ادبی و هنری برای اینکه کارگردان خوبی باشید ضروری هستند. کارگردان علاوه بر اینکه باید مانند یک مدیر کلی نگر باشد نباید از جزییات غافل شود و نیاز است که همه صحنه ها و افکت ها را با وسواس بالا مورد بازبینی قرار دهد. نوشتن یک فیلم نامه، کارگردانی یک فیلم کوتاه یا یک فیلم آماتوری نقطه شروع خوبی هستند. همچنین داشتن تجربه و دانش بالا درباره تجهیزات و فناوری روز بسیار حیاتی است و یک کارگردان قدرتمند باید درباره آنها و نحوه کار تجهیزات پیشرفته دانش خود را به روزرسانی کند و بتواند از آنها دربرابر هنرپیشگان به خوبی استفاده کند.
بسیاری از کارگردان های بزرگ با کارهایی مانند هماهنگ کننده یا انجام کارهای اداری مربوط به فرایند تولید فیلم شروع کرده اند تا تجربه لازم را بدست آورند. نگاه کردن به کار و نحوه عملکرد کارگردان های بزرگ در حالیکه باید خود را وقف مراحل تولید فیلم نمایید در این رقابت خشن و بی رحمانه ای که در دنیای کارگردانی وجود دارد کاری دشوار ولی امری واجب است.
ترجمه و تحقیق: علی یزدی مقدم

چگونه بازیگر بشیم؟

خیلی از افراد هستند که علاقه ی زیادی به بازیگری دارند.1-افرادی که دوست دارند معروف بشوند-2-افرادی که پول بازیگری و کارگردانی رو میخوان-3-کسایی که دوست دارن بهشون توجه بشه-4-کسایی که واقعا شغل بازی کردن و کارگردانی رو دوست دارن-5-کسایی که کلا از کارهای هنری لذت میبرن.
شما عضو کدوم دسته اید.؟؟؟؟؟؟؟هر کدوم از این دسته افراد بالاخره دوست دارن یه جورای به هدفشون برسن.البته اگر قرار باشه هر کسی که به بازیگری علاقه داره بازیگر بشه که کل دنیا از بازیگر شدن بدشون نمیاد.
تو این افراد کسایی پیروزند که تلاش بیشتری داشته باشن.واقعا موقعی که به من میگفتن باید تلاش کنی میگفتم که تلاش یعنی چی؟؟ادم باید پول دار باشه که بازیگر بشه.ولی اینطور نیست با اینکه هنوز به هدف اصلی خودم نرسیدم اما تلاش هام داره جواب میده...
چند تا روش برای بازیگر شدن برای چندین دسته پولدار و متوسط و بی پول میگم که شاید به دردتون بخوره:
افراد پولدار:کسایی که پولدارن و میتونن برن کلاس بازیگری برن کلاس های اقای امین تارخ و کلاس های اقای فخیم زاده.یکی دیگه از راه های دیگه اینه که اونایی که پولدارن و کسی میتونه ساپورتشون کنه فیلم های کوتاه بسازن و حتی میتونن یه تله فیلم بسازن..

افراد متوسط:این افراد رو من بهشون پیشنهاد میکنم از تئاتر شروع کنن.و اگر با تئاتر شروع کنن میتونن با افراد زیادی در زمینه بازیگری و کارگردانی اشنا شن.

افراد بی پول:اگر دقت کرده باشین بیشتر بازیگرایی که ما در سینما و تئاتر داریم از همین دسته یا از افراد متوسط بودن.مثل اقای امین حیایی و اسدالله یکتا و جواد عزتی و حتی علی صادقی و ....این افراد با پشتکار وتلاش خودشون تونستند به اینجا برسند.به نظر من شما باید به دفاتر کارگردانی مراجعه کنید برای تست دادن و حدود چند ماهی تو این دفتر های سینمایی ثبت نام کنید تا اصلا بال دنیای بازیگری اشنا شید.بعدشم میتونید با دوستایی که تو این دفتر ها پیدا کردید به ساخت یک فیلم کوتاه بپردازید یا یک گروه تئاتر تشکیل بدید...

هر سوالی د ارید لطفا در قسمت نظر ها بپرسید تا چند ساعت بعد راهنماییتون میکنم....نویسنده :محمد عبادی پور

سال نو مبارک

با سلام و عرض خسته نباشید به شما دوستان عزیز.سال1396بر همه ‌ای مردم ایران تبریک میکم از شرق به غرب و از شمال به جنوب ایشالا سال خوبی رو بگذرونید و جیب هاتون پر پول


اردتمند شما:محمد


بازیگر کیست

بازیگری، جان بخشیدن به شخصیت هاست …
اگر عاشق بازیگری بوده و می خواهید از استعداد و خلاقیت خود استفاده کنید، شغل بازیگری می تواند برای شما مناسب باشد. کار بازیگر جان بخشیدن به شخصیت ها در تئاتر، فیلم، تلویزیون و رادیو است. او از کلمات، حرکات و حالت ها در ایفای نقش ها به صورت طبیعی و قابل باور استفاده می کند. به عبارتی بازیگری به معنای حضور بازیگر بر سر صحنه است.
ویژگی های بازیگر
یکی از مهمترین ویژگی بازیگر، مردم شناسی و داشتن شناخت خوب نسبت به انسان ها و جامعه خود می باشد.به عنوان مثال وقتی می خواهد نقش یک فرد بیمار خاص را بازی کند، باید مدتی روی موضوع تحقیق کرده و باشرایط زندگی و خانواده، مشکلات و دغدغه های آنها به خوبی آشنا شود. همچنین بازیگر باید هوش خوب، سرعت یادگیری مناسب، استعداد و ذوق لازم را داشته و همیشه پذیرای نظرات و انتقادات کارگردان و منتقدان باشد. بازیگران توانمند آنهایی هستند که می توانند نقش های متفاوت و گاهی متضاد را به خوبی اجرا کنند. مهم ترین هنر بازیگر، باور پذیر کردن نقش از سوی تماشاگران می باشد. در صورتی که بازیگر مهارت و تسلط خوبی بر کار خود داشته باشد، می تواند این باور پذیری را در مخاطب ایجاد کند.
تحصیلات بازیگران
معمولا بازیگران یا در رشته دانشگاهی مرتبط تحصیل کرده و یا دوره های بازیگری را گذرانده اند. البته برخی نیز به صورت تجربی وارد شغل بازیگری شده اند.
ساعت کار بازیگر
ساعت کاری بازیگر تقریبا نامنظم است. اغلب تئاترها در شب اجرا می شوند ولی در طول روز نیز بازیگر باید به تمرین و اجرای آزمایشی آن بپردازد. در فیلم و تلویزیون هم معمولا در طول روز باید زمان های زیادی را بین صحنه های فیلم برداری صرف کند.

سفرهای کاری در شغل بازیگری، به خصوص در سینما و تلویزیون، زیاد است و گاهی بازیگر مدت زیادی را از خانواده خود دور می ماند.

وظایف بازیگر در فیلم
بازیگر زیر نظر یک کارگردان در تیمی از بازیگران و عوامل فیلم کار می کند. ایفای نقش فقط بخش کوچکی از کار یک بازیگر است. وی زمان زیادی را صرف کارهای زیر می کند:
تحقیق و بررسی روی نقش خود (برای آشنایی کامل با شرایط و خصوصیات نقش و در نتیجه ایفای بهتر و واقعی تر آن)
تمرین
دادن تست اولیه
ارتباط با مدیر برنامه های خود و یافتن نقش بعدی
برخی از بازیگران در کنار بازیگری کارهایی مانند تدریس، عضویت در انجمن های هنری، (گاهی) راه اندازی یک شغل جانبی و… را انجام می دهن

تئاتر

تئاتر يکی ازهنرهای هفتگانه است .کسانی که درباره بوجود آمدن تئاتر جستجو کرده اند ميگويند سر چشمه آن از آيين هاست . آيين به مراسم مذهبی و اجتماعی می گويند . مثل مراسم عروسی يا مراسم سينه زنی در ماه محرم در ايران و مراسم رقص های مخصوص در کشورهای ديگر .انسان هميشه دوست داشته است به اتفاقاتی که خارج از اراده و ميل اوست تسلط داشته باشد و اين ويژه گی اصلی تئاتر است.

تئاتر در مقايسه با هنرهای ديگر امکانات زيادی دارد برای اينکه از هنرهای ديگر مثل نقاشی ، ادبيات ، معماری ، موسيقی و ... در آن استفاده می شود.

تئاتر یك كلمه ی یونانی است به معنی آوا و صدا. كلمه ی تئاتر در اصل مشتبق از واژه ی تئاتر رون theater on)) است. كه جزء اول آن تئا thea) )به معنی تماشا كردن و یا محل تماشا و مشا هده . رون(ron) به معنی بز نر مي باشد. چون در یونان خدایی داشتند كه به خاطر آن هر سال بزی می كشتند ودر آن محل نمایش اجرا می كردند

درزمان های قديم ، تماشاگران در سرازيری تپه ها می نشستند و مراسم مذهبی را که با آداب وتشريفات مخصوص در پايين همان تپه يا کناره معبد که محل عبادت بوده ، تماشا می کردند.

تعريف تئاتر از نظر اریک بنتلی : " نمایش یعنی (الف) در نقش (ب) در حالی که (ج) داره تماشا میکنه
در این تعریف به تمام عناصر ضروری نمایش که بدون آنها اصلا نمیشود نمایشی داشت اشاره میکند یعنی بازیگر و تماشاگر.

در طول تاریخ نمایشهایی به وجود آمده بدون نور پردازی بدون دکور بدون گریم بدون کارگردان بدون متن و ....اما هیچ نمایشی بدون بازیگر و تماشاگر و رابطه این دو به وجود نیامده. نمونه خوبش برای مثال پانتومیم ها یا نمایشهای کمدی است.نفس هنر خلاقيت است و هنرمند ويژگي غريزي ممتازي دارد كه او را در اين آفرينش هنري ياري مي رساند. اين غريزه قويتر از انست كه ما مي شناسيم يا مي توانيم تشريح كنيم. تمامي وجود او – فكر او، روح او و آن جوهر تعيين كننده اي كه نامش استعداد است بايستي وقف هدفش شود.

آنچه در اين مجموعه سعي بر تهيه و تدوين آن شده است.نكات زير بنايي است كه هر هنرجوي اين رشته بايد با آنها آشنا باشد، آنها را بياموزد و با آنها زندگي كرده و رشد نمايد. تا پس از طي دوران طاقت فرساي آزمون و خطا زمینه را براي صعود به مراحل بعدي آماده نماید